Vb-korner - Két nagyágyú már az elődöntőben

A Vb-kornerben minden nap beszámolunk a brazíliai labdarúgó-világbajnokság eredményeiről, illetve egyéb érdekességekről. Íme a pénteki összefoglaló.

Az első elődöntő: Németország-Brazília

Németország és Brazília vívja az első elődöntőt a labdarúgó-világbajnokságon, jövő kedden.

Bejött tehát a papírforma: mindkét pénteki negyeddöntőt az erősebbnek tartott csapat nyerte. Méghozzá kilencven perc alatt: ezúttal nem volt hosszabbítás egyik találkozón sem.

Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lett volna izgalom a két mérkőzésen, de összességében elmondható, hogy mind a németek, mind a házigazda brazilok hozták a kötelező győzelmet Franciaország, illetve Costa Rica ellen.

Németország-Franciaország 1-0

Németország 1-0-ra győzte le a francia válogatottat.

Mats Hummels egy szabadrúgás után fejelt a hálóba már a tizenkettedik percben. Pedig a Dortmund középhátvédje a napokban még influenzás volt, az Algéria elleni nyolcaddöntőt ki is kellett hagynia. Ezúttal azonban játszott, nem is akárhogy – ő lett a nyerőember. Védő létére már a második gólját szerezte a brazíliai vébén.

A németek végig uralták a mérkőzést, Neuer kapus pedig több nagy védéssel járult hozzá a sikerhez. Az eredmény már nem változott, nyert a Nationalelf, és ezzel sorozatban a negyedik világbajnokságon jutott be a legjobb négy közé.

Brazília-Kolumbia 2-1

Gyorsan jutottak vezetéshez a brazilok is Kolumbia ellen. Itt is egy hátvéd, Thiago Silva volt a gólszerző a hetedik percben. Úgy látszott, hogy sima lesz a mérkőzés.

A második félidő derekán jött az újabb brazil gól. Talán már mondani sem kell: ezt is egy középső védő, David Luiz szerezte, méghozzá szabadrúgásból. Nagy gól volt.

Mégis izgalmas lett a hajrá. Kolumbia Rodriguez tizenegyesével felzárkózott, és végigtámadta az utolsó tíz percet, de egyenlíteni már nem tudott. A vége 2-1 Brazília javára.

Neymar megsérült, a csapatkapitány Thiago Silva pedig sárga lapok miatt nem játszhat az elődöntőben a németek ellen.

Két hely még kiadó a legjobb négy között

Szombaton a másik két negyeddöntővel folytatódik a világbajnokság. Mindkétszer európai csapat találkozik latin-amerikai válogatottal.

18 órakor Argentina Belgiummal játszik Brazíliavárosban, este tízkor pedig Hollandia és Costa Rica mérkőzik meg egymással Salvadorban. A két győztes egymás ellen lép pályára jövő szerdán, a vébé második elődöntőjében.

Ha a játékosok egyéni képességeit nézzük, az argentín válogatott akár a viláágbajnokság egyik nagy esélyese is lehet. Ám Lionel Messi és társai eddig nem szerepeltek igazán meggyőzően. Persze, mondják a dél-amerikaiak szurkolói, eddig ennyi is elég volt a továbbjutáshoz.

Belgium ellen viszont ennél sokkal több kell. Kérdés, tudnak-e erősíteni az argentínok. A belgáknál jó hír, hogy Thomas Vermaelen felépült combsérüléséből, és újra bevethető.

A két csapat emlékezetes meccset vívott 1986-ban, a mexikói vébé elődöntőjében. Akkor rúgta Maradona csodálatos szólógólját. Az argentínok nyerték a mérkőzést, és a világbajnoki címet is. A belgáknak 28 év után alkalmuk nyílik a visszavágásra.

A másik találkozó esélyese a legutóbbi, dél-afrikai vébé ezüstérmese, Hollandia. Robben, van Persie és a többiek ezúttal sem akarják alább adni. Sőt!

Ám a döntőig még hosszú az út, először is le kell győzniük Costa Ricát, a világbajnokság egyik meglepetéscsapatát. Ez papíron kötelező feladat, ám a közép-amerikai ország nemzeti együttese már a csoportmeccseken bizonyította, hogy komolyan számolni kell vele. Erről az uruguayiak és az olaszok is mesélhetnének, Costa Rica mindkét nagy nevű csapatot megverte.

Navas kapus vállsérülése miatt nem tudott edzeni, de szinte bizonyos, hogy a világbajnoki negyeddöntőben mégis vállalja majd a játékot. Ugyanakkor a védő Oscar Duarte eliltás miatt nem szerepelhet Hollandia ellen.

Akár tévedhetünk is

Az Euronews sporszerkesztősége, kissé meglepő módon, Belgium 1-0-ás győzelmére számít az esélyesebbnek tartott Argentína ellen.

A másik mérkőzésen is európai sikert várunk, tippünk: Hollandia-Costa Rica 3-2.

Persze mérget ne vegyenek rá: akár tévedhetünk is. Ha vitatkozna velünk, és elküldené a saját tippjét, használja a #TheCornerScores hashtaget az Euronews közösségi oldalain.

Öt tonna szemét minden meccs után

Sok ezer szurkoló utazott Brazíliába, hogy a helyszínen szorítson csapatának. És ahogy az ilyenkor már lenni szokott: a mérkőzés után szinte kötelező a bulizás. A mulatság elmaradhatatlan, ám annál kellemetlenebb velejárója: nos, nemcsak a másnaposság, hanem a hulladék is.

Műanyag poharak és alumínium sörösdobozok borítanak el mindent. Tonnaszám marad szemét a drukkerek után.

Szerencsére akad, aki nem szórja a szemetet, hanem gyűjti. Méghozzá, ahogy a korszellemhez illik, szelektíven. Minden egyes mérkőzés után öt tonnányi jön össze, mondják a hulladékgyűjtésben résztvevő önkéntesek. Ráadásul abban bíznak, hogy a jó példa megmarad, és fejleszti a brazilok környezetvédő kultúráját a vébé befejeztével is.