Vb-korner: Brazília–Chile és Hollandia–Mexikó a nyolcaddöntőben

Szerzői jogok

Az Euronews futballmagazinjában, a vb-kornerben mindennap beszámolunk a brazíliai labdarúgó-világbajnokság legfrissebb híreiről.

A tizenkettedik játéknap után már megvan két nyolcaddöntő párosítása is: június 28-án, szombaton Brazília-Chile, 29-én, vasárnap pedig Hollandia-Mexikó mérkőzést rendeznek a legjobb nyolc közé jutásért.

Neymar már négy gólnál jár

Hétfő este parádéztak a házigazdák Kamerun ellen. Neymar első gólja után Matip még egyenlíteni tudott, de a brazilok 22 éves csillaga még az első félidőben újra vezetést szerzett. Ez már a negyedik gólja volt a világbajnokságon. A második játékrészben aztán Fred és Fernandinho is betalált az afrikaiak kapujába, Brazília 4-1-re győzött.

Mexikó tíz perc alatt döntött

Az A csoport másik mérkőzésén Mexikónak már egy döntetlen is elég lett volna a továbbjutáshoz Horvátország ellen. Egészen a 72. percig 0-0 volt az állás, akkor azonban a mexikóiak tíz perc alatt eldöntötték az összecsapást: gyors egymásutánban Márquez, Guardado és Hernández is gólt szerzett. Perisicnek már csak a szépítésre futotta, 3-1 lett a vége.

Az A csoportban Brazília jobb gólkülönbségével előzte meg az ugyancsak hét pontos Mexikót, ez a két csapat jutott a legjobb 16 közé. Horvátország és Kamerun kiesett.

Hollandia háromból hármat nyert

A B csoportban a csoportelsőség volt a tét: az eltiltott Robin van Persie nélkül felálló Hollandia nagy csatában 2-0-ra győzött Chile ellen. A 77. percben a csereként beállt Fer szép fejesgóllal szerzett vezetést a hollandoknak, majd a hosszabbításban egy másik cserejátékos, Memphis Depay állította be a végeredményt. Ezzel Hollandia továbbra is százszázalékos: három győzelemmel nyerte a csoportot.

Szépségtapasz a búcsúzó címvédőnek

Győzelemmel búcsúztak a címvédő spanyolok Ausztrália ellen. David Villa remek mozdulattal szerzett vezetést az első félidőben. A 32 éves világ- és Európa-bajnok csatár ezzel a góllal búcsúzott a nemzeti válogatottól, összesen 97 mérkőzésen 59-szer volt eredményes. A szünet után Torres és Mata is betalált, 3-0 lett a vége, de ez csupán szépségtapasz a spanyoloknak két kiábrándító vereség és a korai kiesés után.

A keddi játéknap slágere: Olaszország–Uruguay

Kedden újabb két csoport küzdelmei fejeződnek be. Kolumbia és Costa Rica már a legjobb 16 között van, a másik két továbbjutó helyért nagy csata várható.

A D csoportban Olaszország Uruguay ellen lép pályára Natalban (18 óra). A négyszeres világbajnok azzurrók az első körben legyőzték Angliát, azután meglepetésre kikaptak Costa Ricától. A gólkülönbségük viszont jobb, mint az uruguayiaké, ezért Cesare Prandelli csapatának már egy döntetlen is elég a továbblépéshez. Az olasz kapitánynak gondot okoz Daniele De Rossi izomsérülése, a rutinos középpályás várhatóan nem játszhat a fontos mérkőzésen.

A szintén három ponttal álló uruguayiak Luis Suarezben bíznak. A Liverpool csatára szenzációs szezont zárt, ő lett az angol bajnokság gólkirálya, az angol válogatott ellen pedig két góljával ugyancsak ő döntötte el a mérkőzést. Kérdéses viszont a sérült csapatkapitány, Diego Lugano játéka, Maxi Pereira pedig eltiltás miatt nem szerepelhet a dél-amerikaiaknál Olaszország ellen.

A nulla pontos Anglia már kiesett, legföljebb a szép búcsúban reménykedhet.

Elefántcsontpart lépéselőnyben

A C csoportban a negyedik helyen szerénykedő görögök az utolsó szalmaszálba kapaszkodnak Elefántcsontpart ellen (22 óra). Eddigi mérlegük: vereség Kolumbiától és egy sovány, gól nélküli döntetlen Japán ellen. Elvileg még van esélyük továbblépni, ehhez azonban mindenképpen nyerniük kell, és szurkolniuk, hogy a másik meccsen Japán ne győzze le Kolumbiát.

A második helyen álló, három pontos Elefántcsontpartnak a saját kezében van a sorsa. Ha győz, biztosan ott van a legjobb tizenhat között; sőt egy döntetlennel is továbbjuthat, de csak akkor, ha a másik meccs eredménye számára kedvezően alakul. Várhatóan a kezdőben kap helyet az afrikaiak legnagyobb sztárja, Dider Drogba, aki eddig 106 válogatott mérkőzésen 66 gólt szerzett.

A C csoportból Kolumbia már az utolsó forduló előtt továbbjutott, és egy döntetlennel is bebiztosíthatja a csoportelsőségét.